Yüksek ve Alçak VOLTaj

General Motors’un çevreci aracı ve 2011’in en önemli teknolojik yeniliklerinden biri olan Chevrolet Volt’un ilk jenerasyonu istenen satış başarısına   ulaşamadan yerini yeni jenerasyona bırakmak üzere.

Chevrolet is scheduled to reveal the 2016 Volt in Detroit in mid January bu t showed the front side earlier in Las Vegas CES. Chevrolet 2016 moel yeni Volt'u Ocak ortasında Detroit'te tanıtacak. Ancak Las Vegas'taki CES'te (Tüketici Elektroniği Fuarı) aracın ön kısmını göstererek bir sürpriz yaptı.

Chevrolet is scheduled to reveal the 2016 Volt in Detroit in mid January bu t showed the front side earlier in Las Vegas CES.
Chevrolet 2016 moel yeni Volt’u Ocak ortasında Detroit’te tanıtacak. Ancak Las Vegas’taki CES’te (Tüketici Elektroniği Fuarı) aracın ön kısmını göstererek bir sürpriz yaptı.

Bundan üç yıl önce, 2011 yılının son günlerinde Kuzey Amerika’da en çok konuşulan araçlardan biri de Chevrolet Volt idi.

Satış adetleri olarak değilse de, yeni dönemde General Motors’un (GM) ileri, yenilikçi ve çevreci teknolojisini yansıtan bir sembol olan Volt, müşterilerin gözünde mükemmel bir durumda idi. Consumer Reports Magazine’in müşteri memnuniyeti araştırmasında; Volt, sahiplerinin en çok sevdiği model oldu. Volt sahiplerinin %93’ü bu aracı tekrar alabileceklerini belirttiler. İkinci olan Dodge Challenger ve Porsche 911’de bu oran %91 idi.

Despite the federal and provincial incentives of to 8.000$, the Volt is still expensive with a MSRP of around 32K. The battery makes up around a third of the total vehicle cost. Ontairo'da 8bin dolara varan federal ve eyalet vergi desteğine rağmen Volt'un fiyatı 32bin doların altına pek düşmüyor. Akü, araç maliyetinin üçte birini oluşturuyor.

Despite the federal and provincial incentives of to 8.000$, the Volt is still expensive with a MSRP of around 32K. The battery makes up around a third of the total vehicle cost.
Ontairo’da 8bin dolara varan federal ve eyalet vergi desteğine rağmen Volt’un fiyatı 32bin doların altına pek düşmüyor. Akü, araç maliyetinin üçte birini oluşturuyor.

The 35L tank is sufficient as the gas engine functions as a generator only to charge the battery while driving. 35 litrelik benizn deposu, benzin motoru sadece jeneratör olarak kullanıldığından yeterli.

The 35L tank is sufficient as the gas engine functions as a generator only to charge the battery while driving.
35 litrelik benizn deposu, benzin motoru sadece jeneratör olarak kullanıldığından yeterli.

Bu araştırmadan bir kaç hafta sonra, meydana gelen gelişmeler ise, “Acaba bu ürün yeterince olgunlaşmadan mı piyasaya çıktı?” şeklinde kuşkulara yol açtı.

Bu dönemdeki yangın raporlarında, çarpma testlerinden sonra alevler içinde kalan Volt’lardan bahsediliyordu. Ancak bu raporlar, medyada yeterince dikkat çekmedi. Konu daha çok GM’un, memnun olmayan müşterilere yedek araba sağlaması, hatta arabaları geri satın alabileceğini söylemesi yönünden ele alındı.

“NHTSA [National Highway Traffic Safety Administration (Ulusal Karayolu ve Trafik Güvenliği Dairesi)] bu bilgiyi aylar boyunca gizli mi tuttu? Beyaz Saray’dan, bu problemin gizlenmesi için NHTSA’ye bir baskı geldi mi? GM, bu araç yangınlarından ne kadar süredir haberdardı? Bu aksaklıkların düzeltilmesi için neler yapıldı?  GM aküleri çarpma testlerinden geçirdi mi? Aynı dönemde gaz pedalı sıkışması ile ilgili olarak Toyota’nın mercek altına alındığı günlerde gösterilen titizliğe karşılık GM’a daha fazla tolerans tanındığına ilişkin iddialar otomobil medyasında yer aldı.

The leather front seats (optional) are firm and supportive. Deri  ön koltuklar (opsiyonel) yeterince sert ve vücudu kavrayıcı.

The leather front seats (optional) are firm and supportive.
Deri ön koltuklar (opsiyonel) yeterince sert ve vücudu kavrayıcı.

For the sake of weight savings, there is no cover for the luggage compartment. The Volt is designed as a four-seater. Ağırlıktan tasarruf etmek için şapkalıktan vazgeçilmiş. Volt, gerçek bir dört kişilik araç.

For the sake of weight savings, there is no cover for the luggage compartment. The Volt is designed as a four-seater.
Ağırlıktan tasarruf etmek için şapkalıktan vazgeçilmiş. Volt, gerçek bir dört kişilik araç.

The 300L trunk capacity is partly reduced due to the T-shaped the battery unit installed under the middle tunnel and rear seats.  300 litrelik bagaj hacmi, orta tünel ve arka koltukların altına yerleştirilen T şeklindeki akü nedeniyle biraz daralmış.

The 300L trunk capacity is partly reduced due to the T-shaped the battery unit installed under the middle tunnel and rear seats.
300 litrelik bagaj hacmi, orta tünel ve arka koltukların altına yerleştirilen T şeklindeki akü nedeniyle biraz daralmış.

GM’a göre, Bir Volt, yan darbe testinden üç hafta sonra alev alarak tutuşmuştu. Ancak bu, olması gerektiği şekilde, testten sonra elektrik bağlantıları kesilmediği için meydana gelmiş, yani tamamen insan hatası idi. Mühendisler testleri bir kaç kez daha tekrarlayıp akımı da kesmediklerinde aküler alev almıştı. Bu yangının, sızan soğutma sıvısının akü bağlantılarında yol açtığı kısa devreden kaynaklandığı tahmin ediliyordu ve  sonra bu sorun çözüme kavuştu ve Volt bir daha böyle talihsiz haberlerle gündeme gelmedi.

When plugged-in and charged fully, the theoretical electric-only range is 43 kilometers. It is less than that in cold, real-world conditions and drops to about 30 kilometers. Akü tam olarak şarj edildiğinde oluşan 43 kilometrelik elektrikli sürüş menzili teorik kalıyor ve gerçek değer, soğuk havalarda 30 km civarında.

When plugged-in and charged fully, the theoretical electric-only range is 43 kilometers. It is less than that in cold, real-world conditions and drops to about 30 kilometers.
Akü tam olarak şarj edildiğinde oluşan 43 kilometrelik elektrikli sürüş menzili teorik kalıyor ve gerçek değer, soğuk havalarda 30 km civarında.

With a professionally installed charging station, the charging time can drop to four hours. However, I could not test that feature. Profesyonel şarj istasyonu ile şarj süresi dört saate kadar düşse de bu donaım olmadığı için test edemedim.

With a professionally installed charging station, the charging time can drop to four hours. However, I could not test that feature.
Profesyonel şarj istasyonu ile şarj süresi dört saate kadar düşse de bu donaım olmadığı için test edemedim.

Bu konuda GM ve Volt’a abartılı bir tepki gösterildiğini rahatça söyleyebiliriz.

Zaten yeni jenerasyonun 2015 Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılmasına sayılı günler kaldı. GM’un şu andaki esas sorunu, Volt’ların problemleri ile uğraşmak değil.

Yollarda, GM’un hedeflediği sayıda ve dolayısıyla başına dert olacak kadar çok sayıda Volt yok.

Kanada’da, 2014 sonu itibariyle satılan Volt sayısı sadece 4000 adet civarında.

Aslında Volt gibi öncü bir aracın bu tür sorunlar yaşaması ve her bakımdan gelişmiş yeni Volt’un piyasaya çıkacağı bu dönemde petrol fiyatlarının tarihi bir dip yapması, uzun vadede sektör ve yeşil teknolojiler açısından büyük bir şanssızlık.

The portable charging unit is cleverly housed under the rear-seat floor. Taşınabilir şarj kablo seti, akıllı bir tasarımla arka yolcu bölmesinin zeminindeki yuvaya yerleştirilmiş.

The portable charging unit is cleverly housed under the rear-seat floor.
Taşınabilir şarj kablo seti, akıllı bir tasarımla arka yolcu bölmesinin zeminindeki yuvaya yerleştirilmiş.

Böyle ilginç bir öyküsü olan, otomobil teknolojisinde bir kilometre taşı niteliğindeki Volt’u Ontario kışının en soğuk günlerinde bir hafta boyunca ve yaklaşık 400 kilometre kullanarak test ettik. Volt, gerek şehir içinde, gerekse uzun yolda, neredeyse tamamen elektrikle ve üstelik menzil korkusu yaşamadan keyifle kullanılacak bir araç. Bir spor araba duygusu veren ivmelenmesi, kolay parkedilen kompakt yapısı ve buan karşılık drt kişiye mükemmel konfor sağlayan iç mekanıyla Volt, Consumer Reports anketinin sonuçlarını teyit ediyor.

The Volt drives well and safe on wintry side roads. Volti karlı ve buzlu yollarda güvenle yol alıyor.

The Volt drives well and safe on wintry side roads.
Volti karlı ve buzlu yollarda güvenle yol alıyor.

 

Eğer her akşam aracınızı fişe takmaktan hoşlanmıyorsanız, benzin deposunu doldurup Volt’u yolda durmadan şarj ederek normal benzinli bir araç gibi kullanabilirsiniz.

Yeni Volt ile ilgili haber ve sürüş izlenimlerimi de önümzdeki haftalarda sizlerle paylaşacağım.

Yazı: Varol Karslıoğlu

Fotoğraflar: Varol Karslıoğlu, Burak Karslıoğlu

Test aracı; General Motors Kanada tarafından sağlanmıştır.

En güncel ve daha ayrıntılı bilgi için:

http://www.gm.ca/gm/english/vehicles/chevrolet/#

adresini ziyaret ediniz.

Tüm hakları saklıdır. Yazarın izni olmadan bu yazı kısmen ya da tamamen kopyalanamaz. Ancak yazıya link verilerek kullanılabilir.

 

AutoandRoad LOGO