NISSAN ROUGE SV AWD: Asfaltta. Ama Araziye de Hazır

Kompakt SUV Sınıfında İddialı Bir Seçenek

15 yıllık geçmişi olan Renault-Nissan Alliance (Birliği), sahip olduğu tüm markalar ile artık dnyadaki her on binek aracından birini üretiyor ve Nissan bu birliğin baş oyuncularından

15 yıllık geçmişi olan Renault-Nissan Alliance (Birliği), sahip olduğu tüm markalar ile artık dnyadaki her on binek aracından birini üretiyor ve Nissan bu birliğin baş oyuncularından

Kompakt SUV’lerin yükselişi sürüyor

Kuzey Amerika’da, kompakt SUV sınıfının büyüme hızına bakıldığında bu sınıfta yer almamak bir otomobil üreticisi için neredeyse intihar anlamına geliyor. Neyse ki Nissan’ın böyle bir sorunu yok. Crossover-SUV sınıfında tam yedi modelle pazarda yer alan Japon firması, tüm alt segmentlerde temsil ediliyor. İlk jenerasyonu 2007’de piyasaya çıkan Rouge da başarılı satış rakamlarına ulaştı.

2013 yılı Kasım ayında ise ABD’nde ikinci jenerasyon Rouge satışları (2014 model olarak) başladı. Yeni Rouge, Avrupa’da ise X-Trail’in yerini aldı ve aynı adla satışta. Nissan’ın Tennessee’deki Smyrna fabrikasında üretilen 2014 model ilk Rouge aynı zamanda bu tesiste üretilen 10 milyonuncu araç olarak kayda geçmiş.

Nissan Kanada’nın sağladığı test aracıyla, bir hafta boyunca ve 2062 km yol  yaptım.

Rouge sınıfına göre daha büyük boyutlu bir araç

Rouge sınıfına göre daha büyük boyutlu bir araç

2014 Nissan Rouge SV AWD

Kasa tamamen yeni olsa da Nissan Rouge için sadece tek bir motor seçeneği sunuyor. 170 BG güç ve 175 pound-feet tork üreten 2.5 litrelik ve değişken sübap zamanlamalı, dört silindirli ‘kalp’ gücünü ön ve arka tekerleklere CVT bir şanzıman ile aktarıyor. Daha önceki jenerasyonda da kullanılan bu motoru Nissan mühendisleri bir kaç ayarlama ile yakıt ekonomisi açısından daha verimli bir hale getirmişler.

170 BG'lik motor, Rouge için pırıltılı bir performans sunamasa da CVT vitesi kutusu ile birlikte ekonomik ve konforlu sürüş misyonunu gerçekleştirmek için yeterli

170 BG’lik motor, Rouge için pırıltılı bir performans sunamasa da CVT vitesi kutusu ile birlikte ekonomik ve konforlu sürüş misyonunu gerçekleştirmek için yeterli

CVT vites kutusu tek seçenek olsa da bir önceki modeldekine göre neredeyse tümüyle yenilenmiş. Honda, Subaru gibi markalara baktığımızda Japonların bu transmisyon seçeneğinde israrcı oldukları anlaşılıyor.

Benim gibi, klasik, planet dişli sistemine sahip otomatik vites sistemini tercih edenler için CVT, kullanım keyfini azaltan, size, arabayı bir başkası (belki de arabanın kendisi demek gerek) ile birlikte kullandığınız ve kontrolun tümüyle sizde olmadığı duygusunu veren bir sistem. Özellikle alışana kadar, kasayı taşıyamayan, güçsüz bir araç kullandığım duygusuna kapıldım. Pek çok üretici gibi Nissan da, lineer hızlanma ve sıkıcılık duygusunu azaltmak için vites değişimlerini ‘taklit eden’, suni değişim noktaları yaratmış ve tam gaz verdiğinizde bu değişimleri yaşıyorsunuz.

Standard olarak önden çekişli Rouge’da benim kullandığım SV versiyonu, opsiyonel olarak sunulan akıllı dört çeker sistemine sahip. Akıllı sistem, çekiş gücünün yüzde 70’ini ön, yüzde 30’unu da arka tekerleklere gönderiyor. Eğer çekişte bir sorun meydana gelirse gücü, patinaj yapan tekerleğe aktarıyor. Bu anlamda örneğin Subaru’nun tam zamanlı dört çeker sisteminden farklı. Ayrıca, 40 km/s’in altındaki hızlarda torku ön ve arka aks arasında eşit şekilde bölerek kilitlemek mümkün. Bu özellik, örneğin araç kara saplandığında çok işe yarayabiliyor. Ancak ben test zamanında güzel hava koşulları nedeniylre bu özelliği tam olarak test edemedim.

İç mekandaki işçilik ve malzeme kalitesi, 'everyday premium' (hergün premium) sözünü haklı gösterecek kadar iyi

İç mekandaki işçilik ve malzeme kalitesi, ‘everyday premium’ (hergün premium) sözünü haklı gösterecek kadar iyi

Tasarım

1999 yılında Fransız Renault, mali zorluklar yaşayan nissan’ın kontrolunu devraldığında bir Fransız yönetici şöyle demişti: “Ancak hayatında daha önce hiç otomobil görmemiş biri Nissan marka bir aracı ilginç bulabilir.” O günler çok gerilerde kaldı ve pek çok marka gibi Nissan da, tasarım açısından çekici araçlar üretmeyi çoktan öğrendi. Yeni Rouge da, gerek dış, gerekse iç tasarım açısından çekici bir araç olarak tanımlanabilir.

Yol tutuş

Yere sağlam basan ve sınıfına göre büyük bir araç olan Rouge’un yol tutuşunda herhangi bir sürpriz yok. Her kesimden alıcıya hitap eden bir model olarak olarak sportiflik ile konfor arasında makul bir denege kurduğu söylenebilir.

Rouge'un arazi özelliklerini, sınırlı bir şekilde, hafif yağmur sonrası bol çimli bir zeminde test edebildim.

Rouge’un arazi özelliklerini, sınırlı bir şekilde, hafif yağmur sonrası bol çimli bir zeminde test edebildim.

Nissan Rouge gibi kompakt SUV'ler, ne kadar arazi yeteneklerine sahip olsalar da şehirden ve asfalttan pek uzaklaşmıyor.

Nissan Rouge gibi kompakt SUV’ler, ne kadar arazi yeteneklerine sahip olsalar da şehirden ve asfalttan pek uzaklaşmıyor.

Konfor

Nissan Kanada’nın Üretim Planlama genel Direktörü Tim Franklin, yeni Rouge’da “everyday premium” felsefesi ile rakiplerinden farklılaştıklarını söylüyor.  Bunun anlamı olduğundan daha lüks ve pahalı bir araç kullanıyormuş duygusunu vermek. İç mekanda kullanılan yumuşak plastik, krom kaplamalar ve zenon gündüz farlarının bu duyguyu bir ölçüde yarattığını söyleyebiliriz.

SV modelinde standart olan panoramik tavan, geri görüş kamerası ve anahtarsız çalıştırma sistemi ile birlikte donanım listesi çok zengin. Ancak buna karşılık, ısıtmalı direksiyon ve ısıtmalı arka koltuklar gibi özelliklerin ekstra ücret karşılığında bile sunulmaması özellikle Kanada gibi soğuk iklimli bir ülkede önemli bir eksiklik. Katlanabilir üçüncü koltuk sırası çok dar olsa bile en azından acil durumlarda böyle bir seçeneğin bulunması olumlu. Dört çeker özelliği için ödenen fiyat farkı 2bin Kanada doları.

Kalabalık, ancak ergonomik direksiyon. Bir zamanlar direksiyon yerine joystick ile kumanda edilen araba üretme hayali herhalde daha uzun bir süre gerçekleşmeyecek.

Kalabalık, ancak ergonomik direksiyon. Bir zamanlar direksiyon yerine joystick ile kumanda edilen araba üretme hayali herhalde daha uzun bir süre gerçekleşmeyecek.

Yakıt tüketimi

Nissan, özellikle yeni CVT vites kutusu sayesinde Rouge’un eski modele göreyüzde 25 daha az yakıt tükettiğini belirtiyor. Katalog değerlerine göre ortalama yakıt tüketimi, şehir içinde 8,2, otobanda ise 6,2 litre. Benim ölçtüğüm gerçek ortalama değer ise, ağırlıkla otoyolda ve iki kişiyi içeren ekonomik kullanım tarzına rağmen 9,5 litre oldu.

Fiyat ve Opsiyonlar

2014 Nissan Rogue üç değişik versiyonda satılıyor: S, SV and SL. Rogue S, Kanada piyasasındaki en uygun fiyatlı SUV’lerden biri olarak 23,495 Kanada dolarından başlayan bir fiyata sahip. Bu fiyata klima, Bluetooth, otopilot (cruise control) gibi özellikler dahil. Benim kullandığım SV AWD modelinin standard fiyatı, 28,748 dolar. Test aracında bulunan, düşük yuvarlanma dirençli geniş profilli lastikler, yolbil (navigasyon) sistemi, ön, arka ve yan kameralar, üçüncü koltuk sırası ve Sirius XM uydu radyosu ile birlikte fiyat 32,683 doları buluyor. Buna vergiler ve bayi nakil gideri de dahil. (destination charge).

Artık her marka ve modelin bir "ışık imzası" var. Nissan Rouge'un zenon farları, lüks markalarla yarışabilecek kadar zarif.

Artık her marka ve modelin bir “ışık imzası” var. Nissan Rouge’un zenon farları, lüks markalarla yarışabilecek kadar zarif.

Sonuç

Tüm üreticilerin gözünü diktiği kompakt SUV segmentinde, iyi referanslarla dolu bir geçmişe sahip Nissan’ın Rouge modeli bundan sonrası için de şanslı görünüyor. Ancak rekabetin çok yoğun ve kalite düzeyinin neredeyse her geçen gün yükseldiği bu segmentte hiç bir marka için başarı garanti değil.

Yazı: Varol Karslıoğlu

Fotoğraflar: Varol Karslıoğlu, Burak Karslıoğlu

Test aracı; Nissan Kanada tarafından sağlanmıştır.

En güncel ve daha ayrıntılı bilgi için:

http://www.nissan.ca 

adresini ziyaret ediniz.

Tüm hakları saklıdır. Yazarın izni olmadan bu yazı kısmen ya da tamamen kopyalanamaz. Ancak yazıya link verilerek kullanılabilir.

AutoandRoad LOGO