BUICK Regal GS AWD: Alman ve Kanadalı Amerikan

Bir kaç cümle ile Buick

2008 yılındaki küresel finansal kriz, General Motors’un (GM) iflasına yol açmıştı. Bugünkü duruma baktığımızda, GM’un, iflas ile birlikte kendisine tanınan belki de bu son şansı iyi kullandığını söyleyebiliriz. Diğer yazılarımda bu konuyu geniş olarak işlediğim için burada çok fazla detaya girmeyeceğim.

GM, Amerikan ve Kanada hükümetlerinin yardımıyla tekrar hayata dönerken bir marka temizliği de yapmış ve yeniden yapılanma sürecinde, Pontiac, Saturn ve Hummer’ın üzerini çizmişti. Buick ise, tarihe gömülen markalar arasında yer almamasını Çin’e, dünyanın en büyük otomobil pazarındaki başarısına borçlu. Örneğin 2012 yılında Buick’in anavatanı Kuzey Amerika’daki satışları 25bin iken, Çin’deki satış adedi 85bine ulaştı.

Saturn eğer yaşamını sürdürseydi, Opel modellerinin Kuzey Amerika’daki ‘temsilcisi’ olacaktı. Yeni yapıda bu fonksiyonu buick üstlenmiş bulunuyor.

Geçmişe hızlı bir bakış

Çocuk yaşta ailesiyle Detroit’e göçen İskoç David Dunbar Buick, uzun yıllar tesisat malzemeleri ürettikten sonra Michigan Flint’te ilk fabrikasını kurup Buick markası ile otomobil üretmeye başladı. Ancak kısa sürede Cadillac, Ford ve Oldsmobile karşısında iyice zorlanarak 1902’de hisselerini, altı yıl sonra (1908’de) General Motors’u kuracak olan William Crapo Durant’a sattı.

1905 Buick C Modelinde üretici, iki silindirli motorun minimum 22 BGlik güç üreteceğini garanti ediyordu

1905 Buick C Modelinde üretici, iki silindirli motorun minimum 22 BGlik güç üreteceğini garanti ediyordu

111 yaşındaki marka neredeyse doğumundan beri General Motors imparatorluğunun bir parçası. 2008 krizini takip eden yeniden yapılanmadan sonra GM’un lüks markası Cadillac’ın altında, “premium” bir marka olarak özellikle Lexus, Acura ve Audi gibi isimlerle rekabet ediyor.

1973’den beri Buick’in model gamında yer alan Regal’in, 2009’da tanıtılan beşinci ve güncel jenerasyonu, Alman kuzeni Opel Insignia ile Epsilon II adlı platformunu paylaşıyor. Çin’de de üretilen Regal’in Kuzey Amerika’daki üretim merkezi ise Kanada: Buick Regal, Şubat 2011’den bu yana, GM’un Oshawa, Ontario’daki tesislerinde bantlardan çıkan modellerden biri. 2014 model yılınde bir makyaj geçiren Regal premium sınıftaki en olgun seçeneklerden biri.

2014 Regal GS AWD

Çağlayan ön ızgara Buick'in en önemli tasarım unsuru

Çağlayan ön ızgara Buick’in en önemli tasarım unsuru

GM Kanada’nın testimiz için sağladığı model, Regal serisinin en üst versiyonu olan GS AWD idi. Dört silindirli turbolu benzinli motor, sadece iki litre hacminde olsa da, 259 GB’lik güç ve 295 pound-feet tork üretiyor. Altı ileri vitesli otomatik şanzıman gücü normal koşullarda ön tekerleklere iletiyor. Haldex dört tekerlekten çekiş sistemini de buna ekleyince, Acura, TLX, Volkswagen CC ve Audi A4 2.0T gibi zorlu rakiplerle boy ölçüşebilen bir spor sedan ortaya çıkmış. Düz vites seçeneği sadece önden çekişli modelde mevcut. GM’un açıklamalarına göre ABD’nde Buick Regal müşterilerinin yüzde 41’i, GM markaları dışından geliyor. Bu da Regal ve Buick için önemli bir başarı göstergesi sayılabilir.

2 litrelik 4 silindirli ve turbolu motor yeterli güç ve torka sahip

2 litrelik 4 silindirli ve turbolu motor yeterli güç ve torka sahip

Tasarım

Tasarım ne de olsa son aşamada subjektif ve duygusal boyutu olan bir unsur. Ancak Regal, sanırım hemen herkesin gözünde güzel, zarif bir otomobil olarak nitelendirilmeyi hak ediyor. Önde ve arkadaki “doğru” oranlar, bir su damlasına dönüşmeyen ve arabanın karakterini ortaya koyan kıvrımlı hatlar bu zerafetin ana unsurları. Buick’in marka kimliğinin güçlü ifadesi çağlayan ön ızgara ve işlevselliğini çoktan  yitirmiş olsa da bir tasarım imzası olarak havalandırma kanalları (bu kez kaputun üzerinde) ‘tasarım resmini’ tamamlıyor.

Doğru oranlar ve abartılmamış kıvrımlar Regal'in tasarım zerafetini oluşturuyor

Doğru oranlar ve abartılmamış kıvrımlar Regal’in tasarım zerafetini oluşturuyor

Yolbil (navigasyon) sisteminin kullanımı  kolay ve görsellik kalitesi yüksek

Yolbil (navigasyon) sisteminin kullanımı kolay ve görsellik kalitesi yüksek

 

Yol tutuş

Islak zeminde yol turuş, viraj yetenekleri, sportif süspansiyon gibi özellikleriyle Regal GS AWD, ithal ve özellikle Alman arabalarına tutkun olan kitle için etkileyici bir Kuzey Amerikan alternatifi.

Bunun bir raslantı olmadığını da, Regal’in Alman kökenleri ortaya koyuyor.Bu konudan bahsetmişken GM’un Opel’i bünyesinde tutmakla ne kadar doğru bir iş yaptığını da söylemek istiyorum. 2008 krizinden sonraki yeniden yapılanma sürecinde önce, yıllardır Avrupa’da zarar etmekte olan Opel’i satmak isteyen GM, sonunda 1929’dan beri sahibi olduğu bu değerli markayı bünyesinde tutmaya karar verdi. Ancak bu belirsizlik süreci Opel’e ve gruba mali ve imaj açısından zararlar verdi. Sonunda GM, Chevrolet’yi de Avrupa’dan çekmek gibi radikal bir karar da alarak Opel’in önünü açmaya kesin olarak karar verdi. Bu kararın sonuçlarını önümüzdeki yıllarda net olarak görebileceğiz. Ancak Opel gibi, kaliteli ve tasarım açısından her geçen gün daha çekici modeller üreten bir firmanın, etkin bir yönetim ile birlikte uzun vadede GM’a değer katacağına kuşkum yok.

Konfor

Her vücut şekline göre ayarlanabilen ön koltuklar, mükemmel bir konfor sağlarken, arka bölümde ancak iki kişinin çok rahat biçimde oturabileceğini söylemekte fayda var. Orta sınıf sportif bir sedan içinse bu kadarı yeterli sayılır. İç makandaki malzemeler ve işçilik, sekiz-on yıl önceki Buick modelleri ile karşılaştırılamayacak kadar iyi. Ancak ön konsolun bazı bölümlerindeki plastik kalitesi, örneğin Cadillac’a göre hissedilir ölçüde düşük kalitede. Bu kalite seviyesi de sanki kullanıcıya Buick’in GM marka hiyerarşisi içindeki yerini hatırlatmak için seçilmiş.

Rahat okunabilen gösterge tablosunda takometrenin ortasındaki bilgi alanı ayarlanabiliyor

Rahat okunabilen gösterge tablosunda takometrenin ortasındaki bilgi alanı ayarlanabiliyor

Ergonomik ve yeterince sade ve zarif bir çalışma alanı

Ergonomik ve yeterince sade ve zarif bir çalışma alanı

19 inçlik aluminyum jantlar GS AWD modelinde standart

19 inçlik aluminyum jantlar GS AWD modelinde standart

Arka koltuktaki diz ve baş mesafesi mükemmel olmasa da bu sınıf ve iki kişinin konforlu seyahati için yeterli

Arka koltuktaki diz ve baş mesafesi mükemmel olmasa da bu sınıf ve iki kişinin konforlu seyahati için yeterli

402 litrelik bagaj hacmi bu sınıf için iyi. Bagaj kapağı kollarının yükleme hacminden yer çalmaması premium sınıf bir araçta olmalı ve Regal bu özelliği sunuyor

402 litrelik bagaj hacmi bu sınıf için iyi. Bagaj kapağı kollarının yükleme hacminden yer çalmaması premium sınıf bir araçta olmalı ve Regal bu özelliği sunuyor

Bunun dışında çok rahat olunabilen bir gösterge tablosu, orta konsoldaki büyük bilgi ekranı ve kolay kullanılabilen bir yolbil (navigasyon) sistemi bana ister istemez Alman rasyonelliğinin burada da işin içinde olduğunu düşündürüyor.

Yakıt tüketimi

Bir hafta boyunca ve 633 kilometrelik karışık kullanımın sonunda, 11,7 litrelik ortalama tüketime ulaştık. Kataloda yer alan, 10,9 litrelik şehir içi ve 7,3 litrelik otoban değerlerinin ise, gerçeği yansıtmaktan uzak olduğunu, Kanada Hükümeti’nin ölçüm kriterlerinin ancak karşılaştırma amaçlı kullanılması gerektiğini hatırlatayım.

Ortalama yakıt tüketimi 11.7 litre ile, katalog değerlerinin yüzde 25 kadar üzerinde

Ortalama yakıt tüketimi 11.7 litre ile, katalog değerlerinin yüzde 25 kadar üzerinde

Fiyat ve Opsiyonlar

Standard GS AWD modelinin Kanada’daki tavsiye edilen perakende satış fiyatı, 42,925 Kanada doları. Test aracımızda yer alan ve kör nokta uyarı sistemi, şerit takip sistemi, mesafe takip sensörü, radarlı ve mesafe kontrollu otopilot, elektrikli açılır tavan ve kristal kırmızı renk opsiyonu ile birlikte fiyatı 49.960 dolara ulaşıyor.

Buick Regal, çok yönlü ayarlanabilen koltukları ve direksiyonu ile çok ergonomik bir kullanım sunuyor

Buick Regal, çok yönlü ayarlanabilen koltukları ve direksiyonu ile çok ergonomik bir kullanım sunuyor

Yazı: Varol Karslıoğlu

Fotoğraflar: Varol Karslıoğlu, Burak Karslıoğlu

Test aracı; General Motors Kanada tarafından sağlanmıştır.

En güncel ve daha ayrıntılı bilgi için:

http://www.gm.ca/gm/english/vehicles/buick/ 

adresini ziyaret ediniz.

Tüm hakları saklıdır. Yazarın izni olmadan bu yazı kısmen ya da tamamen kopyalanamaz. Ancak yazıya link verilerek kullanılabilir.

AutoandRoad LOGO