CHEVROLET IMPALA 3.6 LTZ

Büyük Amerikan sedanının görkemli dönüşü

Bu yazımızın konusu, ellili ve altmışlı yaşlardaki kuşağın anılarında özel yeri olan Amerikan otomobillerden Impala’nın yeni modeli.

20 inçlik jantlar Impala'ya heybetli bir görünüm sağlıyor

20 inçlik jantlar Impala’ya heybetli bir görünüm sağlıyor

 

Orta boy sedan sınıfında 2014 model yepyeni bir Impala ile Chevrolet, sadece kendi kategorisinde iddialı olmakla yetinmeyip Cadillac ve Lexus gibi lüks markalara bile meydan okuyor.

ABD’nin tarafsız ve saygın kuruluşu Consumer Reports’un değerlendirmesinde Impala, yirmi yıldır liste başına geçen ilk Amerikan otomobili oldu. Ben de, yeni Impala’yı bir hafta boyunca ve 400 kilometre kullandıktan sonra bu yorumların abartılı olmadığı kanısına vardım.

Direksiyondaki papyon logosunu Cadillac çelengi ile değiştirseniz, hiç de yadırgatıcı olmaz

Direksiyondaki papyon logosunu Cadillac çelengi ile değiştirseniz, hiç de yadırgatıcı olmaz

 

GM Kanada’nın verdiği, serinin en üst modeli olan LTZ’nin tavsiye edilen perakende satış fiyatı, yaklaşık 7bin dolarlık opsiyonlarıyla birlikte 47bin doları buluyor.

Bu rakam, Corvette’i hariç tutarsak, bir Chevrolet için ödenecek en yüksek fiyatlardan biri. Ancak bu aracı kullandıktan sonra fikrinizi değiştirebilir ve indirimli fiyattan bir Cadillac satın aldığınızı düşünebilirsiniz. Pek de haksız sayılmazsınız. Çünkü Impala, grubun lüks markası Cadillac XTS ve Buick La Crosse ile aynı platformu paylaşıyor.

3.6 litrelik V6 motor, değişken sübap zamanlamalı ve 305 BG üretiyor

3.6 litrelik V6 motor, değişken sübap zamanlamalı ve 305 BG üretiyor

 

Teorik tüketim değerleri, şehir içi 11,1 litre, otoyolda da 6.9 litre. Ancak benim karışık kullanımlı ve biraz da sert sürüş tarzımla gerçek tüketim 14 litreye yaklaştı.

3.6 litrelik, değişken sübap zamanlamalı V6 motor 305 BG’lik güç sağlıyor.

20 inçlik iri jantlardan ısıtmalı direksiyon ve nagivasyona, deri döşemeden Bose müzik sistemine kadar eksiksiz donanımlı Impala tüm zamanların en lüks sedan Chevrolet’si.

Impla'nın iç mekanı el dikişli deri, ahşap, aluminyum ve kusursuz işçiliğin bir birleşimi

Impla’nın iç mekanı el dikişli deri, ahşap, aluminyum ve kusursuz işçiliğin bir birleşimi

Arkadaki diz mesafesi, Üst sınıf Alman sedanlarıyla karşılaştırılabilir

Arkadaki diz mesafesi, Üst sınıf Alman sedanlarıyla karşılaştırılabilir

 

Chevrolet’nin yeni Impala’ya ne kadar özen gösterdiğini anlatmak için, bagaj kapağı iyi bir örnek olabilir: Normalde üç parçadan oluşan bazen de yekpare bir çelik ya da aluminyumdan ibaret olan bu parçayı, John Cafaro’nun başkanlığındaki bir tasarım ekibi, adeta bir heykel gibi yontmuş. Impala ile GM, hem kaliteli araba üretip, hem de kar edebilmenin mümkün olduğunu kanıtlıyor. Sürüş özellikleri itibariyle Impala özellikle uzun yolda, büyük bir sedanda yolculuğun keyfini sunuyor. Büyüklüğüne rağmen şehir içi kullanımı da sorunsuz. Ancak, İstanbul gibi trafiği kabus, caddeleri sıkışık bir şehir için Impala doğru bir model değil. Biz en iyisi, 1960’ların “yayla gibi” Impalaları ile avunalım. (Zaten Impala’nın Avrupa satışı planlanmıyor.)

Bir önceki jenerasyon Impala'nın satışlarının yüzde 70'i filolara ve kiralık araba şirketlerine yapılıyordu.

Bir önceki jenerasyon Impala’nın satışlarının yüzde 70’i filolara ve kiralık araba şirketlerine yapılıyordu.

GM’un açıklamasına göre, Ağustos ayı Impala satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 76 yükseldi ve 13,274 adetlik satışların yüzde sekseni, yeni modele ait. Üstelik, büyük iskontolarla daha çok kiralık araba filolarına satılan selefine göre ortalama satış fiyatı 8bin dolar daha yüksek.

Impala, güçlü motoru sayesinde boyut ve ağırlığına göre rahat ve atak bir kullanım sağlıyor

Impala, güçlü motoru sayesinde boyut ve ağırlığına göre rahat ve atak bir kullanım sağlıyor

Test aracı; General Motors Kanada tarafından sağlanmıştır.

En güncel ve daha ayrıntılı bilgi için

www.gm.ca adresini ziyaret ediniz.

Tüm hakları saklıdır. Yazarın izni olmadan bu yazı kısmen ya da tamamen kopyalanamaz. Ancak yazıya link verilerek kullanılabilir.

AutoandRoad LOGO