GMC SIERRA SLT Pikap: Profesyoneller için

GMC SIERRA SLT 1500 4WD CREW

Beyaz rengin, temizlik ve kış koşulları açısından bu araca hiç de uygun olmadığı kanısındayım.

Beyaz rengin, temizlik ve kış koşulları açısından bu araca hiç de uygun olmadığı kanısındayım.

2008 krizinden sonra General Motors; Pontiac , Saturn ve Hummer gibi markalarını tarihe gömerken, GMC’yi hayatta bırakması pek çok kişiyi şaşırtmış özellikle Pontiac gibi köklü bir markanın sevenleri buna tepki duymuştu. Bunun bir nedeni de GMC’nin, otomobilden çok ticari araç üretmesi ve daha dar bir kesime hitap etmesi idi.

Orta konsol, neredeyse üçüncü bir koltuğun genişliğinde. Kapalı bölüme rahatlıkla bir dizüstü bilgisayar yerleştirebilirsiniz.

Orta konsol, neredeyse üçüncü bir koltuğun genişliğinde. Kapalı bölüme rahatlıkla bir dizüstü bilgisayar yerleştirebilirsiniz.

Aslında, GMC’nin Türkiye’deki geçmişi, çoğumuzun sandığından çok daha eskilere uzanmakta.  Yaşı uygun olanlar, çocukluklarından, en azından 30 Ağustos ve 29 Ekim törenlerinden “cemse” markasını çok iyi hatırlarlar. Dilimizde “cemse” olarak dönüşüme uğrayan GMC’nin ürettiği askeri kamyonlar sanırım artık Türk ordusunda kullanılmıyor ama, bu markanın, İkinci Dünya Savaşı’nda, Amerikan ordusu için 600bin kadar kamyon üretmiş olması, ticari ve profesytonel araç üretmedeki önemini ortaya koyuyor.

Şimdi ellili yaşlarında olan kuşak için, Türkiye'de "Cemse" olarak bilinen bu askeri kamyonlar çocukluk anılarının bir parçası olabilir. Özellikle 30 Ağustos ve 29 Ekim'deki askeri resmi geçit törenlerinden

Şimdi ellili yaşlarında olan kuşak için, Türkiye’de “Cemse” olarak bilinen bu askeri kamyonlar çocukluk anılarının bir parçası olabilir. Özellikle 30 Ağustos ve 29 Ekim’deki askeri resmi geçit törenlerinden

GMC Adı, firmanın kurucusu olarak Mark Grabowski’den hareketle “Grabowski Motor Company” adının kısaltması olarak yaratılmış. Bugün Bay Grabowski’yi pek hatırlayan olmasa da, General Motors, daha 1909 yılında ve kuruluşundan sekiz yıl sonra geleceğini parlak görüp bu firmayı bünyesine katmış. GMC (Sierra) marka pikapların Chevrolet (Silverado) kuzenlerine benzerliği eleştiri konusu olsa da GMC, son dört yılda çıkardığı modellerle hem kendisini Chevrolet’den epeyce farklılaştırdı, hem de Acadia ve Terrain modelleriyle SUV segmentinde pazarını genişletti. Çocukluğumuzun “cemsesi”profesyonellerin markası GMC bugün General Motors’un başarılı markalarından biri olarak yoluna devam ediyor. Hemen hemen tüm GMC modelleri, Chevrolet kuzenlerinin bir türevi olsa da marka “professional grade” sloganı ile daha çok profesyonel kesime hitap ederek kendisini farklılaştırıyor. Bir yandan da Terrain ve Acadia gibi modellerle, geleneksel pazarı ticari araçların dışına çıkıyor. Kuzey Amerika pazarında, full-size pickup sınıfı, bir buçuk ton ve üzeri taşıma kapasitesine sahip araçlardan ya da “truck” dediğimiz kamyonetlerden oluşuyor. Yarım yüzyılı aşkın bir süredir bu pazarın lideri Ford F-150. Chrysler Grubunun bu sınıftaki temsilcisi RAM’in yanısıra General Motors bu rekabette, Chevrolet Silverado ve onun kuzeni GMC Sierra ile çok iddialı.

All-Terrain pakedi; 18 inçlik aluminyum krom jantlar, özel off-road şasi, özel tasarım bucket ön koltuklar, Bose hoparlör sisteminden oluşuyor ve bunun için 2,520 CAD ödemek gerekiyor.

All-Terrain pakedi; 18 inçlik aluminyum krom jantlar, özel off-road şasi, özel tasarım bucket ön koltuklar, Bose hoparlör sisteminden oluşuyor ve bunun için 2,520 CAD ödemek gerekiyor.

ABD’nde, açıklanan Temmuz 2014 satış verilerine göre GMC, GM grubunun en başarılı markası olarak geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını % 22 arttırdı. Bunda belki de en büyük pay, GMC Sierra’nın. Eşimle, bir hafta boyunca, eşimle birlikte yaklaşık 400 kilometre yol yaptığımız model Sierra SLT 1500, 4WD Crew versiyonu idi. 5.3 Litrelik, direkt enjeksiyonlu V8 benzin motoru 355 BG’lik güç sağlarken, maksimum tork, 4100 devirde 383 foot pound. Direkt enjeksiyon ve değişken sübap zamanlaması gibi modern özelliklere sahip olsa da Avrupa’da, hele Türkiye’de böyle bir aracı benzinli motorla kullanmak hayal bile edilemez. Ancak Kuzey Amerika’da hala dizelin katedeceği uzun bir yol var. Bir teselli olarak, düşük yük durumunda dört silindirin devreden çıktığını ve bu koca aracın dört silindirli mütevazi bir makineye dönüştüğünü belirtelim. Bu motor gücünü, 6 ileri otomatik şanzıman ile ön ve arka tekerleklere aktarıyor.

Boyu altı metreye yaklaşan (582 cm) GMC Sierra'yı, Mississauga'nın geniş cadde ve sokaklarında kullanmak İstanbul'u düşündüğümde yine de çok kolay. Direksiyonda bir hanım var.

Boyu altı metreye yaklaşan (582 cm) GMC Sierra’yı, Mississauga’nın geniş cadde ve sokaklarında kullanmak İstanbul’u düşündüğümde yine de çok kolay. Direksiyonda bir hanım var.

Baz fiyatı 37bin dolar olan Sierra’nın kullandığımız geniş kabinli SLT versiyonunun fiyatı 48,515. Test aracımızdaki opsiyonlarla birlikte bu fiyat 56,765 dolara yükseliyor. On Star sistemi ise standart özellikler arasında. All-terrain pakedi içinde, 18 inçlik jantlar, güçlendirilmiş şasi ve tamponlar, vücudu saran koltuklar, yan basamak, Bose müzik sistemi, ısıtmalı direksiyon, park asistanı ve navigasyon gibi özellikler var. 2014 model yılı için, kuzeni Chevrolet Silverado ile birlikte yenilenen GMC Sierra, daha kaliteli ve sessiz bir kabin sunuyor. 856 kiloluk taşıma ve 4318 kg’luk romörk çekme kapasitesine sahip bu “truck” ayrıca “duble” kabini ile, beş kişi için rahat bir yolculuk sunuyor. Kanada ölçüm spesifikasyonlarına göre benzin tüketimi, şehir içinde 13.3 litre, otoyolda ise 9 litre. Ancak bu değerler hayli teorik. 385 kilometrelik kullanımın sonunda bizim ölçtüğümüz ortalama tüketim değeri 17 litre oldu. Şehri içi ağırlıklı kullanımda, bir tona varan yükler de taşıdık. 98 litrelik yakıt tankı ile Sierra 500 kilometreyi epey aşan bir menzile sahip.

Gerçek benzin tüketimi 9 ve 13.3 litrelik katalog değerlerinin oldukça üzerinde

Gerçek benzin tüketimi 9 ve 13.3 litrelik katalog değerlerinin oldukça üzerinde

856 kiloluk taşıma ve 4318 kg’lık romörk çekme kapasitesine sahip bu “truck” ayrıca “duble” kabini ile, beş kişi için rahat bir yolculuk sunuyor.

856 kiloluk taşıma ve 4318 kg’lık romörk çekme kapasitesine sahip bu “truck” ayrıca “duble” kabini ile, beş kişi için rahat bir yolculuk sunuyor.

Tüketim değerlerini karşılaştırma amaçlı olarak kullanmak en doğrusu. Bu boyutta bir aracı kullanmak ilk anda zor görünse de insan zamanla buna alışıyor. Büyük bir araçtan ve tepeden trafiğe bakmanın verdiği bir güvenle yol alıyorsunuz. GM, bu araçlar için 5 yıllık veya 160bin kilometrelik (hangisi önce gelirse) motor-şanzıman garantisi veriyor. En güncel fiyat ve  garanti bilgileri ile spesifikasyonlar için www.gm.ca sitesini ziyaret ediniz.